România trebuie să reducă deficitul sub 3% și să aibă o creștere economică mai mare decât deficitul, pentru a putea discuta despre o aderare la zona euro, a declarat miercuri guvernatorul Băncii Naționale a României (BNR), Mugur Isărescu.

Citește și: Fiica lui Nicola Inquieto, victimă într-un dosar instrumentat de DIICOT Piteşti
„Când vom reuși să ducem deficitul bugetar la 3% – și nu este o treabă ușoară – vom începe să discutăm despre un termen. Dacă programul actual, care înseamnă aducerea deficitului sub 3% în următorii 2-3 ani, funcționează, probabil că discutăm în 5 ani despre intrarea în zona euro”, a declarat guvernatorul.
El a explicat de asemenea că, chiar dacă Bulgaria, o țară cu o economie mai slabă decât a României, a aderat la zona euro, alte țări, precum Polonia, nu au făcut-o încă.
„Văd comparații: a intrat Bulgaria în zona euro, ce rușine pentru România? Dar de ce nu a intrat Polonia? De ce nu a intrat Ungaria? De ce nu a intrat Cehia? Rușinea României că stă în aceeași grupă cu Polonia, cu Cehia, cu Ungaria. Și Polonia are circa 70% datorie publică. Ca să scadă datoria sub 60% în România, va trebui câțiva ani buni, după ce venim cu deficitul sub 3%, să avem creștere mai mare decât deficitul, pentru că altfel aritmetic nu ai cum să ajungi la situația asta”, a precizat Isărescu.



0 Comentarii