Web Analytics
scris marți, 06.05.2025

Campanie de sterilizare a animalelor derulată cu succes la Budeasa

La sfârșitul lunii aprilie, Asociația Therapy Dogs and Cat a derulat campania de sterilizare 27.04.2025 – Un viitor fără pui nedoriți – „Budeasa iubește responsabil”. Conducerea asociației a făcut publice rezultatele acestei acțiuni derulate în comuna învecinată Piteștiului. „Cu sprijinul esențial al Primăriei Comunei Budeasa au fost sterilizate 30 de animale, 24 de femele câini si 6 masculi, în cadrul unei campanii menite să contribuie concret la reducerea numărului de animale fără stăpân aflate pe domeniul public.

Campanie de sterilizare a animalelor derulată cu succes la Budeasa

Implicarea activă a administrației locale dovedește că soluțiile reale pornesc din colaborarea între autorități, ONG-uri și comunitate. Astfel de inițiative nu sunt doar binevenite, ci necesare, mai ales în contextul prevederilor legale în vigoare.

Reamintim că sterilizarea și microciparea câinilor cu stăpân sunt obligații legale, prevăzute de OUG 155/2001, completată de Legea 258/2013, iar nerespectarea acestora se sancționează cu amenzi între 5.000 și 10.000 lei.

Această zi nu ar fi fost posibilă fără echipa dedicată de medici veterinari, voluntari inimoși și toți cei care cred în responsabilitate și compasiune. Mulțumim Special Dogs pentru sprijinul oferit în aceste eforturi.

Mulțumim tuturor! Împreună facem pași reali spre o comunitate mai responsabilă, în care oamenii sunt ajutați sǎ respecte legea, iar animalele sunt protejate”.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită