
Un fenomen real care ia amploare în școli este bullying-ul, fie el verbal, fizic sau online. Elevii pot fi intimidați, hărțuiți, amenințați cu bătaia, umiliți în public sau excluși din grup din cauza particularităților și, din păcate, deși subestimate, efectele asupra victimelor sunt copleșitoare. Încă din 2025, „Jurnalul de Argeș” a demarat campania de presă „Fără bullying în școlile argeșene”, prin care am adus în lumină eforturile de prevenire a violenței școlare.
Amenințările, jignirile se petrec și în mediul virtual. Fenomenul de cyberbullying a fost studiat de ONG-ul Salvații Copiii România și, potrivit unui studiu publicat săptămâna trecută, șase din zece copii participanți la sondaj au fost martori ai hărțuirii online, aproape jumătate au fost contactați de persoane necunoscute, iar expunerea la conținut violent, pariuri, substanțe interzise și provocări periculoase a devenit o experiență frecventă în viața lor digitală.
Organizația atrage atenția că aproape 80% dintre copii navighează pe internet fără nicio restricţie de acces, iar lipsa controlului parental devine tot mai accentuată pe măsură ce aceștia înaintează în vârstă. 60% dintre copiii care au răspuns sondajului au asistat la cyberbullying şi 68% au văzut conţinut nepotrivit sau înfricoşător. Majoritatea copiilor aleg să ignore situaţia, în timp ce doar 5% găsesc curajul de a cere sprijinul unui adult.

Citește și Campania „Fără bullying în şcolile argeşene”. Cum poţi sesiza anonim violenţa: apasă „Butonul roşu”



0 Comentarii