BCM U Pitești a debutat cu victorie la Galați în Grupa Galbenă

de | 27.01.2020 12:37 | Actualitate

BCM U FC Argeș Pitești a debutat cu victorie în Grupa Galbenă a Ligii Naționale de baschet masculin, ediția 2019-2020. Formația antrenată de Hristu Șapera a învins aseară pe terenul lui CSM Galați în manieră convingătoare, scor 92-71.

Jocul a fost controlat de oaspeți în permanență. Alb-violeții au câștigat primul sfert cu 25-16, pentru ca apoi să se desprindă la 47-33, după 20 de minute, respectiv 69-53 după 30. Ultima secvența a revenit tot argeșenilor, ecartul trecând de 25 puncte la un moment dat. Gazdele au redus din deficit marcând ultimele cinci puncte ale confruntării.

Învingătorii au terminat cu procentaje mai bune, au avut mai multe recuperări, pase decisive și intercepții, respectiv mai puține posesii pierdute. Practic Piteștiul a fost echipa superioară la toate capitolele.

Devin Searcy a totalizat 15 puncte, 9 recuperări, Justas Tamulis a venit de pe bancă cu 15 puncte, Tony Bishop a terminat cu 14 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive, iar Goran Gajovic și Tudor Gheorghe au avut câte 12 puncte, primul având 5 pase decisive în contul lui BCM U FC Argeș Pitești.