Argeşenii Tentea şi Daroczi, campioni europeni de juniori la bob

de | 25.02.2021 13:12 | Actualitate, Sport

Mihai Tentea și Ciprian Daroczi sunt campioni europeni de juniori U23 și U26 la bob – două persoane. Cei doi au câștigat și Cupa Europei! Sportivii legitimați la CS Muscel Câmpulung și pregătiți de antrenorul Iulian Păcioianu au dominat cursa de la Konigsse și, după titlul mondial al juniorilor, îl câștigă și pe cel continental. Ei au fost urmați pe podium de două echipaje din Germania și Elveția. Celălalt echipaj tricolor, Andrei Nica – Mihai Calancea, a terminat pe locul 28. ”Felicitări băieților și antrenorului lor! 3 x Auuur pentru România!”, a fost mesajul postat pe facebook de Federația Română de Bob și Sanie.