Duminică, 2 noiembrie, polițiștii din Hârtiești au depistat pe raza de competență un bărbat în vârstă de 30 de ani, din Vulturești, care conducea o autoutilitară cu material lemnos.

Citește și: Update. Unde au găsit-o polițiștii pe femeia cu Alzheimer
În urma verificărilor în bazele de date ale Poliției Române, a rezultat că bărbatul avea dreptul de a conduce suspendat din anul 2024, autoutilitara nu avea ITP din anul 2022 și nici o asigurare obligatorie de răspundere civilă – potrivit Biroului de presă al IPJ Argeș.
În altă oridibe de idei, împricinatul transporta 0,7 metri cubi de lemne fără documente de proveniență.
Prin urmare, a fost întocmit un dosar penal privind conducerea unui autovehicul fără drept, iar bărbatul a fost sancționat contravențional cu amendă în temeiul O.U.G. 195/2002R, fiindu-i reținute plăcuțele cu numerele și certificatul înmatriculare.
Totodată, omul a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 1000 de lei, în baza Legii 171/2010, iar ca măsură complementară materialul lemnos transportat a fost confiscat, fiind predat lucrătorilor silvici.




0 Comentarii