De la 1 ianuarie, apa și canalizarea devin mai scumpe pentru sute de mii de români. În mai multe orașe din țară, facturile vor crește cu aproximativ 15%, după ce noile tarife au fost aprobate de autoritatea de reglementare. Majorările diferă de la o zonă la alta și depind de operatorul local.

Citește și: Fostul judecător Cristi Dănileț a câștigat definitiv la CEDO procesul intentat statului român
Bacăul va avea cel mai mare preț pentru apa potabilă din România, peste 11 lei pe metru cub, fără TVA. La canalizare, Târgoviște ajunge pe primul loc, cu tarife similare. Cea mai mare factură totală va fi plătită la Iași, unde costul final depășește 23 de lei pe metru cub.
La Turda majorările sunt de aproape 20%, în timp ce în orașe precum Arad, Constanța, Bacău sau Brașov vor fi de peste 12%. La Oradea și Suceava depășesc pragul de 16%.




0 Comentarii