Până la ora 9, prezența totală la vot este comparabilă cu cea de duminica trecută. În Diaspora, au votat până acum cu circa 50 de mii de români mai puțini față de primul tur al alegerilor prezidențiale, dar acest lucru este compensat de o prezență ceva mai mare în țară.
Secțiile de vot s-au deschis la ora 7.00, iar, până la ora 9.00 votaseră în țară 770 de mii de români, un număr comparabil cu cel de duminica trecută. Prezența este însă mai mare la secțiile din țară, iar în Diaspora numărul celor care au votat deja până la această oră este cu 50 de mii mai mic.
Spre deosebire de alegerile prezidențiale, astăzi se poate vota numai în județul în care aveți buletinul (nu neapărat și în secția de votare în care sunteți arondat).
0 Comentarii