Web Analytics
scris marți, 21.10.2025

Ajuns la închisoare, Nicolas Sarkozy a depus cerere de eliberare

Fostul președinte francez Nicolas Sarkozy, închis marți dimineață la închisoarea „La Santé” din Paris, a depus imediat o cerere de eliberare, potrivit unial dintre avocații săi, Christophe Ingrain, relatează AFP, preluat de Agerpres.

Ajuns la închisoare, Nicolas Sarkozy a depus cerere de eliberare

Citește și: Vladimir Putin va evita spațiul aerian românesc în drumul spre summitul de la Budapesta

Este primul șef de stat din UE care ajunge după gratii. El are de ispășit o pedeapsă de cinci ani de detenție după ce a fost găsit vinovat de „conspirație criminală” în legătură cu eforturile unor consilieri apropiați de a procura, în campania pentru alegerile din 2007, fonduri din Libia în timpul regimului dictatorului Muammar Gaddafi.

Nicolas Sarkozy, în vârstă de 70 de ani, a condus Franța între anii 2007 și 2012. Marți dimineață, el a plecat de acasă spre penitenciar cu 30 de minute mai devreme, pe jos, însoțit de soția sa, Carla Bruni, și a salutat câteva zeci de susținători adunați în apropiere.

Justiția are două luni pentru a decide asupra cererii sale de eliberare, deși termenul ar putea fi mai scurt, potrivit avocaților săi.

În detenție, el are dreptul la o plimbare pe zi, singur, într-o curte mică. Va avea acces, conform unui program, și la la una dintre cele trei mici săli de sport din penitenciar sau la bibliotecă.

În bagajul pentru închisoare, Sarkozy și-a pus, printre altele, volumul „Contele de Monte-Cristo” și a anunțat că va scrie o carte – potrivit Știrilor Pro TV. 

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită