Jurnalul de Arges
CNAIR anunță progrese pe Autostrada Pitești-Sibiu. Ce se întâmplă pe lotul Boița-Cornetu
Un pas important a fost făcut pentru continuarea lucrărilor pe Secțiunea 2 Boița-Cornetu a Autostrăzii Sibiu-Pitești. CNAIR a transmis pe 12 august documentația necesară pentru revizuirea Acordului de mediu, o procedură de care depinde extinderea fronturilor de lucru pe șantier.
Lotul are o lungime de 31,33 kilometri și este unul dintre cele mai dificile tronsoane ale Autostrăzii Sibiu-Pitești. În prezent, constructorii turci Mapa-Cengiz pot interveni pe aproximativ 45% din suprafața șantierului, în lipsa Acordului de mediu revizuit.
Potrivit datelor prezentate de CNAIR, pe șantier se află 646 de muncitori și 161 de utilaje, iar progresul fizic general se apropie de 15%.
Documentația pentru mediu a fost depusă
Constructorii au transmis documentele necesare pentru revizuirea Acordului de mediu, iar CNAIR a înaintat întreaga documentație către Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate în 12 august 2026.
Finalizarea procedurii ar urma să permită emiterea autorizațiilor de construire pentru sectoarele unde lucrările nu pot avansa în prezent.
În acest moment, intervențiile sunt concentrate pe zonele pentru care există autorizații, precum și pe lucrările care pot fi executate în condițiile actuale: tuneluri, structuri și terasamente.
Cum evoluează lucrările la tuneluri
Pe Secțiunea 2 sunt prevăzute șapte tuneluri, cu o lungime cumulată de aproximativ 5 kilometri.
La tunelul Boița 1, de 264 de metri pe o galerie și 247 de metri pe cealaltă, progresul fizic a ajuns la 39,80%. Galeria din stânga a fost străpunsă, iar pe galeria dreaptă au fost excavați 109 metri, rămânând 138 de metri până la străpungere.
Tunelul Robești, cu o lungime de 900 de metri, are un stadiu fizic de 36,25%. Excavarea ambelor galerii este finalizată, iar echipele lucrează la hidroizolație și la căptușeala interioară.
La tunelul Balota, de 500 de metri, progresul este de 5,21%. Pe galeria dreaptă au fost excavați 104 metri.
Viaductele au trecut de 80% în cele mai avansate zone
Pe cele trei sectoare pentru care a fost emisă Autorizația de Construire, lucrările la structuri au ajuns la un progres fizic general de 45,82%.
Printre cele mai avansate obiective se numără Viaductul 3, cu un stadiu de 85,41%, și Viaductul 2, care a ajuns la 83,41%.
Complexitatea lotului este determinată în special de numărul mare de lucrări de artă. Traseul include 24 de poduri și 24 de viaducte, care însumează aproximativ 11 kilometri.
Contractul pentru Secțiunea 2 Boița-Cornetu are o valoare de 4,25 miliarde de lei, fără TVA, și este finanțat prin Programul Transport.
CNAIR consideră tronsonul parte esențială a Autostrăzii Sibiu-Pitești, infrastructură care face parte din Coridorul European Rin-Dunăre-Marea Neagră.