Jurnalul de Arges
Captură uriașă la Giurgiu: peste 3.500 de produse suspectate că sunt false, găsite în mașini din Turcia și Bulgaria
Haine, încălțăminte, parfumuri și articole de marochinărie purtând însemnele unor mărci cunoscute au fost descoperite de polițiștii de frontieră în urma unor controale desfășurate pe DN 5. În aceleași vehicule au fost găsite și aproape 20.000 de țigarete fără timbru fiscal. Valoarea totală a bunurilor ridicate depășește 1,2 milioane de lei.
Acțiunile de control au avut loc în perioada 14-16 august, pe DN 5, în cadrul unor verificări de tip BLITZ organizate de polițiștii Sectorului Poliției de Frontieră Giurgiu, împreună cu reprezentanții Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu.
Autocare și mașini venite din Turcia și Bulgaria, verificate
Polițiștii au oprit pentru control mai multe autocare și autoturisme care circulau pe rutele Turcia-România și Bulgaria-România.
În urma verificărilor, în vehicule au fost găsite 3.543 de articole de îmbrăcăminte, încălțăminte, produse de marochinărie și parfumuri. Bunurile purtau însemnele unor mărci protejate, existând suspiciunea că acestea sunt contrafăcute.
În același timp, oamenii legii au descoperit 19.200 de țigarete, adică 960 de pachete, care nu aveau aplicat timbrul fiscal.
Marfa nu era însoțită de documente
Potrivit Poliției de Frontieră, produsele se aflau asupra unor șoferi și pasageri români, turci și bulgari.
Persoanele controlate nu au putut prezenta documente care să ateste proveniența sau autenticitatea mărfurilor. Valoarea estimată a articolelor susceptibile de a fi contrafăcute se ridică la 1.178.650 de lei. Țigaretele descoperite au fost evaluate la aproximativ 28.800 de lei.
Întreaga cantitate de bunuri a fost confiscată și depozitată în camera de corpuri delicte, până la finalizarea verificărilor.
Ancheta continuă
În acest caz au fost demarate cercetări privind introducerea în circuitul comercial a unor produse care ar purta fără drept însemnele unor mărci înregistrate. Totodată, anchetatorii verifică și deținerea unor produse accizabile nemarcate fiscal peste limita prevăzută de legislație.
La finalul cercetărilor vor fi stabilite măsurile legale care se impun față de persoanele implicate.
Polițiștii de frontieră spun că astfel de acțiuni sunt desfășurate constant pentru combaterea contrabandei și a comerțului cu produse contrafăcute, precum și pentru protejarea drepturilor de proprietate intelectuală.
Citește și: Incendiu de proporții la o hală din Băicoi. Pompierii au trimis roboții de intervenție