Jurnalul de Arges
Video. S-a prăbușit în centrul Piteștiului. Un jandarm i-a sărit în ajutor
Așa cum v-am relatat, un eveniment dramatic s-a petrecut în dimineața zilei de marți, 16 septembrie, la Pitești. Un bărbat a căzut în zona sediului Muzeului Județean Argeș, situat în centrul municipiului.
Citește și: Argeș: Un copil de 13 ani a murit după ce a intrat cu ATV-ul într-un copac
Un jandarm - care se îndrepta spre casă după serviciul de noapte - i-a sărit în ajutor și i-a acordat primul ajutor pana la sosirea ambulanței. În videoclipul transmis de Inspectoratul de Jandarmi Județean Argeș se pot vedea manevrele efectuate de jandarm pentru a-i reda conștiența bărbatului aflat în suferință.

„Fără să ezite, știind că fiecare secundă este vitală în astfel de situații, Marius a coborât din mașină și a aplicat manevre de masaj cardiac bărbatului până la sosirea echipajului Serviciului Județean de Ambulanță” - se arată într-un comunicat al Jandarmeriei Argeș.
Potrivit I.J.J. Argeș, omul a fost preluat de către echipajul ambulanței cu semne vitale, fiind transportat la Spitalul Județean de Urgență din Pitești.