Una dintre clădirile Daciei a devenit loc de creație pentru cinci tineri artiști, bursieri ai Fundației Principesa Margareta. Aceștia au realizat prima pictură murală într-un perimetru industrial. Pictura va fi prezentată săptămâna viitoare, marți, 13 noiembrie, ora 10:30, în sala Constantin Stroe a Uzinei Dacia de la Mioveni.

Timp de o săptămână, tinerii artiști români s-au mutat la Uzina de la Mioveni și au transformat pasiunea și talentul pentru arta contemporană într-o pictură murală impresionantă, creația lor fiind un omagiu adus artiștilor din colecția de artă Renault: Vasarely, Soto și Tinguely.
Proiectul a fost realizat împreună cu bursierii Fundației Principesa Margareta a României și este parte a campaniei Uzina inspiră pasiune. Vor fi prezente Adina Ionescu, director de Comunicare și CSR Groupe Renault România și Sile Fulga, director Fabricație Uzina Vehicule Dacia.



0 Comentarii