Web Analytics

articol scris miercuri, 15 iulie 2026

Exclusiv! Remus Vlad, fosta glorie a lui FC Argeș, înainte de duelul cu FCSB: „Nu este imposibilă victoria”

Există persoane a căror simplă prezență impune respect. În istoria lui FC Argeș, unul dintre acești oameni este Remus Vlad. Fostul fundaș central a jucat 175 de meciuri și a marcat 4 goluri pentru FC Argeș.

Cu el căpitan, FC Argeș a învins sistemul și a cucerit titlul din 1972. A purtat banderola de căpitan și în dubla cu Real Madrid, atunci când, la Pitești, i-am răpus pe madrileni.

Chiar dacă anii au trecut și viața l-a purtat pe alte meleaguri, dragostea pentru FC Argeș a rămas nealterată în inima sa. Iar acum, cu două zile înainte de jocul cu FCSB, din prima etapă a SuperLigii, le-a transmis un mesaj actualilor fotbaliști.

„Știți ce-mi doresc? Să câștige FC Argeș. Și mai vreau ceva... să repete evoluțiile bune din returul sezonului trecut.

Jucăm cu FCSB în prima etapă și ar fi ideală o victorie, mai ales pentru moralul echipei. Nu este imposibilă victoria

Pe vremea mea, jocurile erau foarte aprinse, erau rivalități care sper să fie și azi, dar doar pe latură sportivă.

Am o părere destul de bună despre FC Argeș de acum. Mi-au rămas întipărite în memorie multe secvențe din trecut, dar cea mai recentă am trăit-o cu ocazia împlinirii a 50 de ani de la adjudecarea primului titlu de campioană. Pionul numărul 1 a fost primarul Cristian Gentea, un om care se vede că iubește fotbalul. A organizat un eveniment foarte frumos.

Cât despre cel care conduce clubul, mă refer la președintele Dani Coman, am doar cuvinte de laudă, este un om cu experiență și cu personalitate.

În ceea ce-l privește pe Bogdan Andone, este un ardelean onest ,modest, harnic și capabil, iar rezultatele vorbesc de la sine.

Vorbind puțin despre trecut, când jucam la FC Argeș, mă simţeam important, alături de marele Gicu Dobrin. Pentru el venea lumea la stadion.

Erau derby-uri încinse cu echipele din Capitală. Se vindeau însă bilete la toată lumea şi se depăşea capacitatea. Erau specatori şi pe pistă. Câţi spectatori veneau, atâtea bilete se dădeau.

Când ieşeam după o minge, ne loveam de ei. Evident, am câştigat împotriva sistemului. Erau adevărate lupte cu Steaua şi Dinamo. Ne băteam cu ei şi la propriu şi la figurat. Eram de aceeaşi valoare, doar că eram din provincie”, ne-a declarat fostul mare fotbalist al Argeșului, Remus Vlad.

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Anunț de mediu. SRN POWER SRL

S.R.N. POWER S.R.L., anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul ”Construire parc fotovoltaic ON GRID, […] Citește!

Anunț de mediu. SC BAKINA GROUP SRL

S.C. BAKINA GROUP S.R.L. anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul ”Construire instalație de stocare […] Citește!

Cum arată o conductă de apă veche de 50 de ani. Lucrări pe strada Nicolae Dobrin din Pitești

Autoritățile din Pitești continuă programul de înlocuire a conductelor vechi, folosind atât fonduri atrase din surse externe, cât și resurse […] Citește!

Master gratuit pentru tinerii din Mioveni! O nouă sesiune de înscriere

Începând de joi, 16 iulie 2026, se deschide platforma de înscriere pentru sesiunea a III-a de admitere la programul de […] Citește!

APADOR-CH a câștigat în primă instanță procesul cu Guvernul privind accesul la informații despre ajutoarele militare acordate Ucrainei

Asociația pentru Apărarea Drepturilor Omului în România – Comitetul Helsinki (APADOR-CH) a obținut o victorie în primă instanță în procesul […] Citește!

FIFA, obligată să facă o excepție înainte de Anglia – Argentina. Logo-ul Mercedes-Benz va rămâne vizibil pe stadion

FIFA a fost nevoită să accepte o derogare de la una dintre regulile pe care le aplică cu strictețe la […] Citește!

Exclusiv! Remus Vlad, fosta glorie a lui FC Argeș, înainte de duelul cu FCSB: „Nu este imposibilă victoria”

Există persoane a căror simplă prezență impune respect. În istoria lui FC Argeș, unul dintre acești oameni este Remus Vlad. […] Citește!

Tânăr din Mioveni, cercetat după ce ar fi înșelat două case de amanet prin aceeași metodă. Riscă până la 5 ani de închisoare

Un bărbat în vârstă de 29 de ani, din Mioveni, județul Argeș, este cercetat pentru două infracțiuni de înșelăciune, după […] Citește!

Anglia și Argentina luptă miercuri pentru ultimul loc în finala Cupei Mondiale 2026

Anglia și Argentina se întâlnesc miercuri, 15 iulie, de la ora 22:00, în a doua semifinală a Cupei Mondiale 2026, […] Citește!

Jurnaliștii din Franța dau de pământ cu „Les Bleus”: „Naufragiu total!”

Considerați cei mai buni fotbaliști de la CM 2026, francezii au pierdut fără drept de apel cu Spania, scor 0-2. […] Citește!

Deschamps este OUT după umilința cu Spania din semifinalele CM 2026

Didier Deschamps nu continuă pe banca tehnică a Franței - este anunțul făcut de celebrul Thierry Henry, care știe deja […] Citește!

SRI recrutează viitori specialiști prin universitățile de stat. Locuri dedicate la Informatică și Automatică

Serviciul Român de Informații (SRI) continuă să își pregătească viitorii specialiști prin parteneriate cu universități de stat din România, unde […] Citește!

Omul săptămânii

Adrian Burcea

Opinie

delacroix-liberatate

14 Iulie – Bastilia cucerită de popor. Mituri demontate și secretele nopții care a resetat istoria lumii

Din ediția tipărită

Rectorul Mihnea Costoiu, atac la politicienii fără carte. „Lumea se schimbă și e dominată de prostie”

Rectorul Universității Politehnica București i-a atacat dur pe politicienii fără carte, care conduc astăzi țara. Studiile înalte au ajuns să […] Citește!

Singurul oncolog de la Câmpulng şi-a luat normă întreagă la Spitalul „Sf. Nicolae” din Piteşti

După ce că Spitalul Municipal Câmpulung are deficit de medici la Cardiologie și Urologie, iar Dermatologia a fost deființată, aceeași […] Citește!

Dublă măsură la Primăria Câmpulung. Arhivistul, pus să întocmească rapoarte lunare de activitate, ceilalţi – excluşi de la o asemenea obligaţie

A fost întocmit și aprobat un nou regulament de organizare și funcționare a aparatului de specialitate al primarului Câmpulungului, un […] Citește!

Foto-pamflete

Lasconi şi-a luat al treilea consilier personal! O stilistă care locuieşte pe aceeaşi stradă cu ea

S-a completat echipa de consilieri personali ai primăriței Elena Lasconi, după ce au intrat pe posturi un fost angajat al […] Citește!

De la accident cu material nuclear, în birou cu Lasconi! A mai trecut un prefect prin Câmpulung

Dacă Radu Perianu și-a găsit pe vremuri timp să explice câmpulungenilor ce e cu închiderea bulevardului, iar Ioana Făcăleață a […] Citește!

Foto-pamflete

Negul apărut din jegul politicianului Cap de Porc

Negul din zona inghinală a politicianului argeșean supranumit Cap de Porc, apărut din cauza jegului permanent existent în creierul acestuia, […] Citește!

Mihai Claudiu Covaliu, Doctor Honoris Causa al Universității Politehnica București – Centrul Universitar Pitești. Mesajul primarului Gentea

În cadrul unei ceremoniii de ținută, Mihai Claudiu Covaliu, președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, a primit titlul academic de […] Citește!

Veterinarul Vişinescu s-a războit cu Agenţia Zonei Montane pentru salariu! După două runde de procese, mai are doar un recurs

Ionel Vișinescu, cunoscutul medic veterinar argeșean și consilier superior în cadrul Agenției Naționale a Zonei Montane, după ce a fost […] Citește!