Web Analytics
scris vineri, 26.06.2026

Orașul din România rămas fără transport public: șoferii sunt în grevă, iar conturile Primăriei au fost blocate

Transportul public din Alba Iulia este complet paralizat încă de săptămâna trecută, după ce un conflict financiar dintre administrația locală și societatea de transport a dus la suspendarea activității.

Citește și: Fostul ministru Bogdan Ivan, implicat într-un accident rutier în municipiul Bistrița. Nu ar fi acordat prioritate unui autobuz

Situația a escaladat după ce Primăria Alba Iulia a acumulat datorii de aproximativ 14 milioane de lei către operatorul de transport public. În acest context, executorii judecătorești au aplicat poprire pe conturile instituției și au mers la sediul primăriei pentru demararea procedurilor de recuperare a sumelor. „În acest moment conturile Primăriei Municipiului Alba Iulia sunt blocate. În cazul în care nu există lichidităţi în conturi vom proceda la sechestru şi toate celelalte proceduri pentru recuperarea sumei”, a declarat executorul judecătoresc Liliana Morar. Reprezentanții administrației locale susțin că vor contesta măsura în instanță și încearcă să identifice soluții pentru deblocarea situației.

De cealaltă parte, compania de transport cere achitarea rapidă a restanțelor pentru a putea relua activitatea în condiții normale. Între timp, locuitorii din Alba Iulia sunt nevoiți să găsească variante alternative pentru deplasare, deoarece autobuzele nu mai circulă.

Șoferii au intrat în grevă încă de săptămâna trecută, reclamând faptul că nu și-au primit salariile de două luni. În plus, bonurile de masă ar fi restante de peste un an și jumătate, situație care a dus la oprirea completă a transportului public local. Rămâne de văzut dacă negocierile dintre autorități și operatorul de transport vor duce la reluarea curselor în următoarele zile.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...