România intră sub influenţa unui val de aer foarte cald, iar meteorologii avertizează că temperaturile vor urca semnificativ în aproape toate regiunile ţării. Pentru joi, 25 iunie, a fost emisă o avertizare cod galben de temperaturi ridicate şi disconfort termic accentuat.

Potrivit meteorologilor, în Banat, Crişana, Maramureş, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, în cea mai mare parte a Transilvaniei, precum şi în sudul şi estul Moldovei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această perioadă din an.
Citește și: Nouă delegare importantă pentru Istvan Kovacs: arbitrează Argentina la CM 2026
Valorile maxime vor fi cuprinse între 30 şi 35 de grade Celsius, iar în vestul şi nord-vestul ţării, izolat, se va instala canicula. În acelaşi timp, în zonele de câmpie, disconfortul termic va deveni accentuat, indicele temperatură-umezeală (ITU) urmând să atingă sau chiar să depăşească pragul critic de 80 de unităţi. Avertizarea cod galben este valabilă în intervalul orar 12:00 – 21:00 şi vizează cea mai mare parte a teritoriului.
Specialiştii atrag atenţia că acesta este doar începutul unui episod de temperaturi extreme. În zilele următoare, masa de aer tropical se va extinde peste întreaga ţară, iar începutul săptămânii viitoare ar putea aduce temperaturi de până la 39 de grade Celsius, în special luni şi marţi.
Conform prognozelor, vremea foarte caldă va continua şi în primele zile ale lunii iulie, menţinând condiţii de caniculă în numeroase regiuni. Autorităţile recomandă evitarea expunerii prelungite la soare în orele de vârf, hidratarea corespunzătoare şi limitarea efortului fizic în exterior.



0 Comentarii