Web Analytics
scris joi, 04.06.2026

AUR continuă lupta pentru telemedicină: proiectul deputatei Cristina Butură urmează să intre în dezbaterea Camerei Deputaților

Majoritatea parlamentară a respins în Camera Deputaților un proiect de lege privind implementarea telemedicinei, inițiat încă din anul 2020. Cu toate acestea, dezvoltarea serviciilor medicale la distanță rămâne pe agenda legislativă prin proiectul AUR care a fost adoptat de Senat și urmează să intre în dezbaterea Camerei Deputaților.

Inițiativa legislativă depusă de deputatul AUR Cristina Butură vizează dezvoltarea serviciilor de telemedicină și implementarea serviciului medical gratuit APS 116117, disponibil 24 de ore din 24, 7 zile din 7, pentru a facilita accesul românilor la îndrumare și asistență medicală la distanță.

„Au trecut șase ani de la depunerea acestui proiect. Telemedicina este esențială pentru un sistem medical modern. Am votat împotriva respingerii acestui proiect, tocmai pentru că înțelegem importanța telemedicinei. Avem un proiect care va intra în dezbatere aici, în Camera Deputaților. Haideți să discutăm, haideți să avem un proiect funcțional. Aștept ca și colegii de la toate partidele să înțeleagă în continuare cât de importantă este telemedicina pentru toți românii care nu au acces la servicii medicale de bază. Proiect de lege pentru acordarea de servicii medicale la distanță, Legea nr. 604/2020, lege ordinară”, a declarat deputata AUR Cristina Butură.

Proiectul AUR privind telemedicina a fost însă adoptat de Senat și urmează să intre în dezbaterea Camerei Deputaților, oferind o soluție concretă pentru românii care nu au acces rapid la servicii medicale.

„Vești bune pentru români. proiectul de lege al AUR cu telemedicina privind implementarea serviciului APS 116117, numnăr medical gratuit, disponibil 24 din 24, șapte zile din șapte, a fost adoptat de Senat și urmează să intre în dezbatere la Camera Deputaților, unde este for decizional. Acest proiect își propune să ofere tuturor românilor acces rapid la sfaturi și îndrumare medicală, mai ales persoanelor din emdiul rural, celor cu mobilitate redusă și celor care întâmpină dificultăți în accesarea serviciilor medicale de bază. În perioada următoare, proiectul va fi analizat și votat în Camera Deputașilor. Este un pas important pentru modernizarea serviciilor emdicale și penbtru apropierea sistemului de sănătate de nevoiele reale ale cetățenilor. Sănătatea trebuie să fie accesibilă tuturor, indiferent unde locuiesc”, a declarat deputata Cristina Butură.

Citește și Premiile FILSTREET 2026

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Forța Dreptei Argeș de 23 de bani

Potrivit Autorității Electorale Permanente, anul trecut organizația argeșeană a partidului Forța Dreptei a strâns din cotizații 21.300 de lei. În...