Web Analytics
scris duminică, 10.05.2026

O deputată Tisza a depus jurământul în limba română în Parlamentul Ungariei

O deputată Tisza a depus jurământul în limba română în Parlamentul Ungariei. Este vorba de Gurzó Mária.

Citește și: Ungaria readuce drapelul UE pe Parlament după 12 ani

Născută în localitatea Méhkerék, aflată la granița româno-ungară, Gurzó Mária a depus sâmbătă jurământul în limba română în Parlamentul de la Budapesta. Ea este deputată din partea Tisza, partid câștigător al alegerilor parlamentare din aprilie.

Deputații au avut posibilitatea să depună jurământul și în limbile minorităților naționale la ședința inaugurală a noului parlament. Astfel, pe lângă română, jurământul a putut fi rostit și în limbile lovari, beás și croată.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...