Web Analytics
scris miercuri, 06.05.2026

Giurgiu: Rețea de escrocherii online, destructurată. 11 suspecți reținuți după percheziții de amploare

O amplă acțiune a polițiștilor din Giurgiu a dus la destructurarea unei presupuse rețele specializate în înșelăciuni și spălare de bani, prejudiciul estimat ridicându-se la aproximativ 3 milioane de lei. În urma perchezițiilor, 11 persoane au fost reținute.

Descinderile au avut loc marți, când anchetatorii Serviciului de Investigații Criminale, coordonați de procurori, au efectuat nouă percheziții domiciliare. În locuințele vizate au fost găsite sume importante de bani, telefoane mobile, carduri bancare, dar și obiecte de valoare, precum bijuterii și ceasuri, considerate relevante pentru anchetă.

Potrivit datelor strânse până acum, suspecții ar fi pus la punct un mecanism prin care convingeau victimele că oferă diverse servicii. Sub acest pretext, solicitau bani în avans, după care nu mai onorau promisiunile. Activitatea ilegală s-ar fi desfășurat pe parcursul a peste doi ani, începând din primăvara anului 2023.

În cadrul operațiunii, nu mai puțin de 27 de persoane au fost aduse la audieri, în baza unor mandate de aducere. După analizarea probelor, 11 dintre acestea, cu vârste între 20 și 37 de ani, au fost reținute pentru 24 de ore.

Suspecții urmează să fie prezentați în fața procurorilor, care vor decide ce măsuri preventive vor fi luate în continuare. Ancheta este în plină desfășurare, iar polițiștii încearcă să stabilească întreaga amploare a rețelei și numărul exact al victimelor.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită