Web Analytics
scris vineri, 20.03.2026

Vadim Rață, înainte de jocul FC Argeș – Universitatea Cluj: „Suntem pregătiți!”

FC Argeș se pregătește de duelul cu Universitatea Cluj, din cadrul etapei a doua din play-off, programat sâmbătă, 21 martie, de la ora 20.30, la Mioveni.

Vadim Rață, unul dintre cei mai buni jucători ai echipei FC Argeș, a vorbit, în cadrul conferinței de presă, despre jocul împotriva Clujului și a precizat faptul că duelul va semăna cu cel de la Craiova.

„Cred că la fel va fi și meciul acesta. Vom avea nevoie de un travaliu foarte mare, să depunem mult efort și atunci îi vom putea bloca.

Am avut o săptămână în care am analizat și am pregătit diferite situații. Sper că suntem pregătiți. Meciul de mâine va arăta”, a spus, pentru început, fotbalistul.

Întrebat despre seria de patru meciuri oficiale fără gol primit, Vadim Rața a precizat: „Eu cred că este meritul întregii echipe. Pentru că se vede că noi ne apărăm inclusiv cu atacanții. Este foarte mult efort din partea tuturor jucătorilor și asta dă și rezultatul. Altfel nu se poate.

Eu cred că suntem pregătiți. Se poate întâmpla orice. E fotbal, totuși. Cu siguranță, nu avem prima șansă, nici poate a doua. Dar, cum am zis, în fotbal sunt surprize și eu sper să fim acea surpriză din acest campionat.

Însă n-aș vrea să punem această presiune pe umerii noștri sau să le dăm o foarte mare speranță suporterilor.

Noi vrem să o luăm pas cu pas și să vedem ce putem obține de la fiecare mecu. Urmează meciul cu U Cluj și trebuie să obținem ceva”, a declarat Rață.

După această partidă urmează pauza competițională pentru echipele de club, însă Vadim Rața nu va avea timp de odihnă. Este convocat la naționala Moldovei pentru două jocuri amicale, cu Lituania și Cipru.

Citește și: Cristiano Bergodi, antrenorul Universității Cluj, înainte de duelul cu FC Argeș: „Întâlnim o echipă foarte bună”

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită