Primarul municipiului Ploieşti, Mihai Poliţeanu, susţine eliminarea jocurilor de noroc din oraş şi va propune Consiliului Local (CL) un proiect pe această temă, arătând că centrul municipiului a devenit o zonă „ciudată, cu accente interlope”.

Citește și Exercițiu ISU la cel mai mare mall din Argeș
„Din punctul meu de vedere, jocurile de noroc nu trebuie să mai existe în Ploieşti, pentru că este şi opţiunea să le duci în anumite locuri dacă decidenţii politici, Consiliul Local doreşte acest lucru. Opţiunea mea este fermă de scoatere a jocurilor de noroc din Ploieşti. (…) Deci, din acest moment, autorităţile locale pot lua o decizie cu privire la jocurile de noroc. (…). Voi propune cel târziu pentru şedinţa ordinară de luna viitoare (a CL – n.r.) acest proiect”, a spus, joi, primarul, într-o conferinţă de presă.
Este al doilea primar care anunță acest lucru, după ce ieri, 25 februarie, primarul municipiului Slatina, Mario De Mezzo a spus pentru Agerpres că va promova o hotărâre de Consiliu Local pentru interzicerea activităţilor de jocuri de noroc în localitate, eliminarea sălilor de joc din oraş urmând să se facă treptat, pe măsură ce vor expira autorizaţiile existente.



0 Comentarii