Miercuri, 25 februarie, polițiștii din Stălpeni au acționat împreună cu reprezentanții Gărzii Forestiere Ploiești – Argeș, efectuând verificări la o societate comercială cu obiect de activitate în domeniul silvic, din comuna Bălilești.

În urma comparării stocului scriptic din aplicația SUMAL 2.0 cu stocul identificat în gestiunea agentului economic, s-a constatat lipsa din gestiune a unei cantități de material lemnos, rezultând astfel că societatea a livrat 7,49 metri cubi, din care 2,20 mc cherestea molid și 5,29 mc lemn de foc gorun, fără documente legale de proveniență și transport.
Ca urmare a celor constatate, reprezentantul agentului economic a fost sancționat contravențional cu amendă de 5.000 de lei, conform Legii 171/2010, totodată fiind confiscat valoric volumul de 7,49 mc de material lemnos.
Citește și: Dezastru pe drumul Câmpulung-Curtea de Argeş



0 Comentarii