Web Analytics
scris duminică, 11.01.2026

Sancționați de polițiștii piteșteni pentru conducere agresivă. Cum procedau

Polițiștii din cadrul Biroului Rutier Pitești au depistat, vineri, 9 ianuarie, doi conducători auto care au adoptat un comportament agresiv pe drumuri publice.

Sancționați de polițiștii piteșteni pentru conducere agresivă. Cum procedau

Citește și: Argeșean reținut pentru că și-a amenințat fosta concubină. Avea ordin de protecție

Citește și: Prins la Pitești băut la volan și fără a utiliza tahograful

Potrivit Biroului de presă al IPJ Argeș, un bărbat de 26 de ani, din Dobrești, conducea agresiv un autoturism pe strada Nicolae Dobrin din Pitești, realizând un derapaj cu scopul de a vira sau de a întoarce brusc mașina.

De asemenea, un alt bărbat, de 56 de ani, din Pitești, conducea un autoturism pe bulevardul Libertății din Pitești, împrejurare în care se deplasa succesiv de pe o bandă pe alta pentru a depăși un șir de autovehicule ce rulau în același sens, punând astfel în pericol deplasarea în condiții de siguranță a celorlalți participanți la trafic – mai arată sursa citată.

Ca urmare a abaterilor constatate, ambii conducători auto au fost sancționați contravențional, conform OUG 195/2002R, fiindu-le reținute totodată permisele auto în vederea suspendării dreptului de a conduce timp de 30 de zile.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită