Web Analytics
scris miercuri, 03.12.2025

România, pe radarul Beretta pentru producția de arme de ultimă generație

România ar putea deveni un jucător important în industria europeană de apărare, după ce producătorul italian Beretta a transmis Guvernului o ofertă cu potențial strategic major. Compania propune realizarea în țara noastră a unui program industrial complet, care include producție locală, transfer de tehnologie și integrarea capacităților românești în rețeaua europeană de apărare.

România, pe radarul Beretta pentru producția de arme de ultimă generație

Potrivit informațiilor comunicate autorităților de la București, Beretta este gata să fabrice în România mai multe modele moderne de armament, inclusiv puști de asalt, pistoale și aruncătoare de grenade, cu un nivel ridicat de transfer tehnologic. Pentru alte categorii de arme, precum puștile cu lunetă și mitralierele de calibru 5,56 și 7,62, producția ar urma să fie realizată parțial în țară, cu posibilitatea extinderii pe viitor.

Compania subliniază că propunerea sa urmărește dezvoltarea capacităților locale și reducerea dependenței României de furnizorii externi, prin investiții consistente și colaborări cu industria națională. Beretta se declară pregătită să continue discuțiile pentru stabilirea etapelor de implementare și pentru finalizarea unui plan industrial adaptat obiectivelor României în domeniul apărării.

Cu o istorie de aproape cinci secole, Beretta este unul dintre cei mai importanți producători de armament la nivel mondial și parte a unei alianțe industriale europene cu influență majoră în domeniul tehnologiilor de apărare. În cazul în care proiectul va fi acceptat, România ar putea deveni un nou centru regional de producție militară, cu implicații geopolitice și economice semnificative.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită