În nordul Argeșului tradițiile încă se păstrează. Înainte să înceapă Postul Nașterii Domnului sau al Crăciunului (care, anul acesta, debuteaza sâmbătă, 15 noiembrie, și se încheie pe 24 decembrie, în Ajun), au loc frumoase manifestări populare.

Citește și: „Dracula”, varianta românească, și un film de groază se văd în premieră la Cinematogaful „Mircea Diaconu” din Pitești
O astfel de serbare – intitulată „Hramul Satului la Lăsata Secului” – are loc duminică, 9 noiembrie, la Urluești, în comuna Cepari, pe Valea râului Topolog, în apropiere de Curtea de Argeș, transmite jurnalistul Constantin Pașol, de la Radio România.
Este o manifestare ajunsă la a IV-a ediție, inițiată și organizată de preotul paroh Bogdan Lupu. Ea cuprinde, pe lângă liturghia de duminică, și un concurs de bătut toaca.
La acest concurs participă atât oameni în vârstă (în anii trecuți au fost și persoane de peste 90 de ani), dar și tineri ori copii din sat.
După amiază, manifestarea va continua cu „Hora satului”, unde, printre alți invitați, vor evolua soliștii Mihaela Răcoare și Grațian Bădescu, precum și membrii ansamblului „Topologul” din Tigveni.

Vor mai evolua interpreta la nai, dar și la alte instrumente tradiționale de suflat Mădălina Lupu și fratele ei, Ionuț Lupu, la țambal, alături de formația Romică Preda.
La evenimentul de la Urluești participă întreaga suflare a satului, dar și iubitori de tradiții din localității limitrofe, fiind singurul eveniment de acest fel din nordul județului Argeș.
Sursa foto: Constantin Pașol






0 Comentarii