Web Analytics
scris luni, 27.10.2025

Gripa aviară lovește Germania: păsări sacrificate în zeci de ferme

Peste 30 de ferme avicole din Germania au fost nevoite să îşi eutanasieze efectivele de păsări, după confirmarea mai multor focare de gripă aviară, a informat duminică Institutul Federal pentru Sănătatea Animalelor (FLI).

Gripa aviară lovește Germania: păsări sacrificate în zeci de ferme

Primele estimări arată că aproximativ 400.000 de păsări, printre care pui, raţe, gâşte şi curcani, au fost sacrificate pentru a limita răspândirea virusului. Cele mai puternic afectate regiuni sunt cele din nord-estul ţării, în special landurile Mecklenburg-Pomerania Inferioară şi Brandenburg, care înconjoară capitala Berlin. În Mecklenburg-Pomerania Inferioară, autorităţile au dispus sacrificarea a aproape 150.000 de găini ouătoare din două ferme, iar în Brandenburg, alte 130.000 de păsări urmează să fie eliminate după apariţia de noi cazuri.

În mai multe alte landuri germane au fost impuse măsuri similare de sacrificare preventivă, după ce testele de laborator au confirmat prezenţa tulpinii H5N1 a virusului gripei aviare. Potrivit specialiştilor, păsările sălbatice migratoare reprezintă principala sursă de răspândire a virusului. Deşi boala se menţine în Germania pe tot parcursul anului, riscul de contaminare creşte semnificativ în perioada migraţiei de toamnă, iar actualul val de infecţii a debutat mai devreme decât în anii precedenţi.

Cercetătorii de la FLI au identificat până acum 65 de cazuri confirmate de gripă aviară H5N1 la păsările sălbatice, însă numărul real al animalelor afectate este considerabil mai mare. Printre speciile afectate se numără şi cocorii, care în Brandenburg au înregistrat pierderi neobişnuit de mari.

Până în prezent, nu au fost raportate cazuri de transmitere a virusului la oameni, însă autorităţile au dispus izolarea efectivelor de păsări şi intensificarea controalelor sanitare în fermele comerciale şi gospodăriile individuale.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită