Web Analytics
scris luni, 22.09.2025

Argeșul va fi prezent la Târgul Național de Ecoturism de la Sibiu

În perioada 25 – 28 septembrie, în Piața Mare din Sibiu, va avea loc Târgul Național de Ecoturism. Evenimentul este organizat de Muzeul Astra și are în prim-plan promovarea tradițiilor, meșteșugurilor și producătorilor locali.

Consiliul Județean și Centrul „Doina Argeșului” vor prezenta tradițiile și autenticitatea Argeșului printr-un stand de promovare.

Vizitatorii vor avea ocazia să vadă cum iau naștere obiectele lucrate manual și să interacționeze cu meșterii populari, aflând direct de la sursă povestea fiecărui meșteșug.

Standul Argeșului va include și o expoziție cu produse locale, costume populare, obiecte de artizanat și materiale de promovare turistică, ilustrând bogăția culturală și spirituală a județului.

Citește și Noaptea Cercetătorilor Europeni la Muzeul Golești

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...