Web Analytics
scris duminică, 17.08.2025

Argeșean reținut. Conducea fără drept, băut și a refuzat analiza sângelui

Vineri, 15 august, polițiștii Biroului Rutier Curtea de Argeș au depistat un bărbat în vârstă de 38 de ani, din municipiul Basarabilor, care se afla la volanul unui autoturism pe strada 1 Decembrie 1918, deși avea dreptul de a conduce suspendat (fiind cercetat pentru conducere sub influența alcoolului).

Argeșean reținut. Conducea fără drept, băut și a refuzat analiza sângelui

Citește și: Update. Dosar penal după accidentul de la rally-cross, din Argeș

Dar ce să vezi? Cu ocazia verificărilor de vineri au rezultat indicii privind că șoferul e băut. Iar în urma testării cu aparatul etilotest a reieșit o valoare mult peste limita de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, potrivit Biroului de presă al IPJ Argeș.

Este și motivul pentru care bărbatului i-a fost solicitat să se supună recoltării de probe biologice în vederea stabilirii, prin analize de specialitate, a valorii alcoolemiei în sânge, dar omul a refuzat.

Prin urmare, în cauză a fost întocmit dosar penal privind săvârșirea infracțiunilor de conducere fără drept și refuz de recoltare a probelor biologice de sânge, conform art. 335 alin. 2 și 337 din Codul Penal.

După administrarea probatoriului, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță.

Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care fapta a fost săvârșită și luarea măsurilor ce se impun.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită