Web Analytics
scris marți, 01.07.2025

Irina Begu s-a calificat în turul doi de la Wimbledon

Irina Begu a făcut marți pasul în turul al doilea de la Wimbledon, jucătoarea din România revenind de la 1-3 în setul decisiv pentru a o învinge pe slovena Kaja Juvan, venită din calificări.

Citește și: FC Argeș, două amicale într-o zi: cu Muscelul Câmpulung și CS Dinamo

Begu a câștigat un prim set extrem de echilibrat, diferența făcându-se în tiebreak, scor 8-6 pentru Irina. Slovena (locul 240 WTA) a dominat categoric setul al doilea, unul adjudecat cu 6-1.

În decisiv, Kaja a avut un start mai bun de manșă, a condus cu 3-1, dar de la acel moment nu a mai câștigat vreun game. Revenirea Irinei în set a fost una spectaculoasă, Begu (locul 115 mondial) împunându-se cu 6-3.

Pentru Begu va urma duelul cu Daria Kasatkina (favorită 16 și ocupantă a locului 18 WTA). Rusoaica reprezintă Australia de câteva luni de zile.

Citește și: RAR atrage atenția! Mărci auto din 1998-2019, rechemate în service

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...