Conducerea PNLse reuneşte astăzi, începând cu ora 11,00, la Palatul Parlamentului, în şedinţa Consiliului Naţional, în pregătirea Congresului din luna iulie, în care se votează un nou Statut, cu o echipă de conducere mai suplă şi descentralizarea deciziei. Pe agendă se află, astfel, modificarea Statutului PNL, în sensul decentralizării şi a unei echipe de conducere mai restrânse.
Una dintre cele mai importante modificări se referă la alegerea președintelui partidului, care nu se va mai face după modelul restrictiv din trecut, ci prin competiție deschisă cu condiții foarte simple de depunere a candidaturii. Biroul executiv al PNL va fi mult mai mic, format din președinte, cei patru prim-vicepreședinți, secretarul general, 19 reprezentanți regionali și 2 personalități publice, cu derogare de vechime, desemnate la propunerea președintelui PNL.
Citește și Și magistrații îi sar în cap lui Bolojan. Adunări generale în toată țara
Liberalii se pregătesc pentru Congresul extraordinar care va avea loc în luna iulie, pentru alegerea unei conduceri legitime, după demisia lui Nicolae Ciucă, interimatul la şefia partidului fiind asigurat de Ilie Bolojan şi Cătălin Predoiu, în perioada în care Bolojan a fost preşedinte interimar.
Recent, preşedintele interimar al Partidului Naţional Liberal, Ilie Bolojan, a afirmat că în structurile de conducere ale PNL vor fi rezervate locuri pentru cooptarea personalităţilor, iar prin această măsură liberalii vor deschide porţile pentru a primi oameni de calitate pentru modernizarea formaţiunii politice.
0 Comentarii