Web Analytics
scris duminică, 22.06.2025

Emmanuel Macron cere Europei să devină campioană în producția de sateliți, pentru a rivaliza cu SUA și China

Președintele Emmanuel Macron a oferit sprijinul Franței în spatele planurilor pentru un campion european al producției de sateliți și a făcut apel la o implementare accelerată a sateliților de tip Starlink, declarând spațiul noul loc al competiției pentru puterea mondială, informează Reuters.

Emmanuel Macron cere Europei să devină campioană în producția de sateliți, pentru a rivaliza cu SUA și China

Citește și Conservation Carpathia lansează a treia ediție a programului Junior Ranger pentru elevii din Argeș

Vorbind vineri la Salonul aeronautic de la Paris, Macron a făcut apel la un impuls energic care să se extindă de la lansatoare la producție și servicii, stabilind o strategie pentru a contracara interesele expansive ale miliardarului american Elon Musk de la rachete la telecomunicații.

„La intersecția tuturor acestor chestiuni publice și private, precum și a celor civile, militare, științifice și industriale, spațiul a devenit într-un fel un indicator al puterii internaționale”, a declarat Macron într-un discurs adresat delegaților.

Europa a preluat conducerea în domeniul observării Pământului, dar se luptă de ani de zile să țină pasul cu Statele Unite și China într-un domeniu considerat acum la fel de strategic ca oceanele planetei.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită