Valeriu Răchită (55 de ani), fostul antrenor al Petrolului, a rememorat un episod petrecut în urmă cu mai bine de 13 ani, atunci când era pe banca ploieștenilor, iar lupii galbeni pierdeau dramatic în fața Concordiei Chiajna, în SuperLigă, scor 3-4. Partida i-a trezit suspiciuni fostului jucător în privința corectitudinii cu care au evoluat câțiva dintre fotbaliștii săi.
Partida era un adevărat derby pentru evitarea retrogradării, chiar dacă mai erau multe etape de jucat din acea ediție de campionat a sezonului 20112012. Ambele echipe erau pe poziții de ligă secundă înaintea duelului direct de pe Ilie Oană.
Ilfovenii fuseseră preluați de Laurențiu Reghecampf, în pauza de iarnă, iar venirea acestuia la echipă a avut un efect imediat, Concordia reușind să recupereze din deficitul care o separa de locurile neretrogradabile.
Iar diferența avea să se micșoreze după jocul de la Ploiești. Chiar dacă la un moment partida părea pierdută de către echipa de lângă București. Valeriu Răchită își aduce aminte perfect desfășurarea întâlnirii de pe arena ploieșteană.
Fostul antrenor al Petrolului dezvăluie că peste ani a aflat și motivul pentru care unii dintre jucători „au lăsat-o mai moale” în respectiva confruntare.
„La meciul cu Chiajna, alt episod cu Reghe și Anamaria. Prietenii mei care m-au făcut, 100 %. Aveam echipă bună cu Hamza, cu tot, cu tot! 3-1 pentru noi, am avut ocazia să facem 4-1.
Juca echipa, era cu emulația aceea cu stadionul nou, stadionul plin. Dar la 3-1, Gritti (n.r. – Matteo Gritti, fostul portar al Petrolului) iese pe sub o centrare la un corner, 3-2. La golul trei, pe sub el și ne-au dat și golul 4, minutul 90.
Am aflat după ani că Anamaria, pe Gritti și încă pe doi fundași români care mai sunt în România…. dar nu vreau să le spun numele. Au fost mânjiți, ca să spun așa.
De la prieteni comuni de-ai mei și ai lui Reghe am aflat. Și pe Ana am întrebat-o. În limbajul feței, al corpului, ea mi-a confirmat că este așa”, a spus Răchită, potrivit iamsport.ro.
Până la urmă, Petrolul și Concordia Chiajna aveau să se salveze de la retrogradare, la finalul acelei stagiuni.
Citește și: Alexandru Mitriță, despărțire emoționantă de Craiova!
0 Comentarii