Web Analytics
scris sâmbătă, 14.06.2025

Video. Moarte subită în Munţii Făgăraş. Un bărbat de 63 de ani a făcut infarct la Refugiul Bâlea Tunel

Dramă în munţi! S-a întâmplat în seara zilei de vineri, 13 iunie, la o cabană din Munţii Făgăraş. Un bărbat şi-a pierdut viaţa în urma unui stop cardiorespirator.

Citeşte şi: A forțat trecerea la nivel cu calea ferată, ignorând barierele coborâte. Ce a pățit „cascadorul”

Din informaţiile furnizate de Cristian Toma de la Salvamont Argeş, bărbatului, în vârstă de 63 ani, i s-a făcut rău, subit, când se afla la masă, la Refugiul Bâlea Tunel. „Era la masă şi, efectiv, a căzut de pe scaun” – a spus Cristian Toma.

Timp de mai bine de 30 minute, echipele Salvamont Argeș și Sibiu au încercat să-l resusciteze, în aşteptarea elicopterului SMURD care vednea de la Târgu Mureş.

Din păcate, când a ajuns, medicul SMURD n-a mai putut face altceva decât să constate decesul.

Refugiul Bâlea Tunel – în fapt, o cabană cu două camere (de 18 şi, respectiv, de 8 persoane) – se află într-o zonă cu o privelişte superbă, la marginea Transfăgărăşanului, la intrarea în tunel dinspre Curtea de Argeş, la o altitudine puţin peste 2.000 de metri.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...