Web Analytics
scris vineri, 03.01.2025

Angajații din instituțiile de stat anunță proteste masive în fața Guvernului

Angajații din instituțiile de stat se pregătesc de proteste masive în fața Guvernului. Liderii de sindicat susțin că toți sunt afectați de ordonanța sărăciei și ar putea ieși în stradă încă de săptămâna viitoare. Unii dintre ei s-ar putea alege și cu tăieri de lefuri de până la 35 la sută, a anunțat liderul de sindicat Bogdan Hossu, la Realitatea PLUS. 

Citește și: Povestea unei campioane. A cucerit bronzul olimpic în timp ce făcea tratament pentru cancer

„Majoritatea colegilor noștri, deja ei sunt în discuție, ați văzut că au încercat, printr-o mișcare spontană, să încerce să influențeze decizia Guvernului legată de Ordonanța Trenuleț. Deja suntem în organizare, deci am făcut cererile la primărie și am obținut cererile pentru manifestări în fața Guvernului, suntem pregătiți în funcție de răspunsul colegilor noștri, dar probabil începutul acțiunilor va fi de săptămâna viitoare, în care pe diferite tranșe de bugetari vor ieși în stradă, tocmai pentru că sunt afectați în măsuri diferite, unii mai mult, unii mai puțin, dar toată lumea are o scădere de venit salarial între 10 și 35%”, a spus Bogdan Hossu

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...