Web Analytics
scris miercuri, 18.12.2024

Două formații din primul eșalon au fost eliminate din Cupa României

Unirea Alba Iulia a câștigat în fața echipei Râmnicu Vâlcea, scor 3-1, iar Reșița a remizat cu Csikszereda, scor 0-0. Unirea și Reșița au terminat pe primele două locuri, la egalitate perfectă, în grupa D din Cupa României Betano.

Conform regulamentului FRF, cele două vor juca un baraj, pentru a stabili câștigătoarea grupei.

Criteriile de departajare din Cupa României sunt: numărul mai mare de puncte obţinute în jocurile directe disputate între echipele aflate la egalitate de puncte, golaverajul mai bun în jocurile directe;, numărul mai mare de goluri marcate în jocurile directe;, golaverajul general mai bun (diferenţa între golurile marcate şi primite în toate jocurile din campionat); și numărul mai mare de goluri marcate în toate partidele.

Potrivit gsp.ro, este o situație în premieră în Cupa României Betano, de la introducerea noului sistem, în urmă cu două sezoane. Niciodată nu s-a mai ajuns la ultimul criteriu de departajare, barajul.

Celălalt meci al grupei D, Oțelul – Sepsi, s-a terminat la egalitate, scor 0-0, iar ambele formații de Liga 1 au fost eliminate din Cupa României Betano.

Citește și: Cupa României: Căpitanul Nicolae Stanciu a dat lovitura de start

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...