Web Analytics
scris miercuri, 06.11.2024

Ligia Deca anunță extinderea programului „Masă Sănătoasă”: Peste 660.000 de elevi primesc o masă la școală

Ministrul Educației Ligia Deca a anunțat că a extins programul „Masă sănătoasă” de la 350 la peste 1.400 de unități de învățământ beneficiare la nivel național. Peste 660.000 de elevi vor primi de mâncare la școală.

Citește și Sondaj de opinie INSCOP Research: Dezbateri între candidații prezidențiali

„Am extins programul „Masă sănătoasă” de la 350 la peste 1.400 de unități de învățământ beneficiare la nivel național, ajungând astfel, împreună cu școlile din PNRAS, la peste 660.000 de elevi care primesc o masă la școală”, aunță Ligia Deca, ministrul Educației.

Ministrul Educației a mai spus că în Vâlcea, de exemplu, aproape un sfert dintre elevi primesc o masă la școală. ”Ne propunem ca toți elevii din Vâlcea, peste 47.000, să beneficieze de această măsură.”

De asemenea, printre prioritățile ministrului se numără și majorarea bugetului pentru o masă la școală de la 15 lei/elev/zi la 25 de lei/elev/zi, pentru a garanta mese mai variate și echilibrate pentru toți elevii. Și, în același timp și colaborarea cu producători locali.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...