scris duminică, 27.10.2024

Derbiul FCSB – Rapid s-a terminat la egalitate

FCSB şi Rapid Bucureşti au terminat la egalitate, 0-0, duminică, 27 octombrie, pe Arena Naţională, într-un meci din etapa a 14-a a Superligii de fotbal.
La acest derbi, care a fost foarte spectaculos în prima repriză, au asistat 40.287 de spectatori.
Prima ocazie a meciului a aparținut gazdelor, dar diagonala lui David Miculescu (în min. 3), de la 25 de metri, a fost respinsă de portarul Benjamin Siegrist, cel mai bun om al Rapidului.
Ultima ocazie a primei reprize a aparţinut echipei antrenate de Marius Şumudică, însă Adrian Şut a blocat mingea expediată de Claudiu Petrila (în min . 45+5).În repriza secundă, ocaziile de poartă au fost mai puține.
Jocul a fost întrerupt în două rânduri, pentru scurt timp, de arbitrul Istvan Kovacs, în urma unor petarde aruncate de suporteri pe teren, în minutele 51, respectiv 56.
Potrivit site-ului LPF, ultimul rezultat de 0-0 dintre cele două echipe se înregistrase pe în anul 2011, pe 24 octombrie.
FCSB este neînvinsă în campionat de şapte etape, având un bilanț de patru victorii și trei egaluri.