scris duminică, 13.10.2024

România a câștigat duelul cu Cipru

Tricolorii sunt de neoprit cu Mircea Lucescu pe bancă! Naționala României s-a impus în deplasare, în această seară, în fața Ciprului, cu 3-0, obținând cea de-a treia victorie consecutivă în Liga Națiunilor.

România a deschis scorul în minutul 16, când Dennis Man a marcat după un atac prelungit al tricolorilor, acesta ajungând la 9 goluri în tricoul naționalei. În minutul 25, tricolorii au beneficiat de o lovitură de la 11 m, Valentin Mihăilă fiind faultat în careu de Laifis. Răzvan Marin a executat perfect de la punctul cu var și România conducea cu 2-0.

În minutul 36, Drăgușin a închis tabela, marcând din centrarea lui Denis Man.

Tricolorii, cu Mircea Lucescu pe banca tehnică, sunt pe primul loc în clasament, cu 9 puncte, după ce au câştigat şi primele două confruntări din grupă.

Următorul meci va fi cu Lituania, marţi, 15 octombrie, de la ora 21.45.