Web Analytics
scris miercuri, 14.08.2024

Singura durere la Salvamont Argeş: carburantul!

Ion Sănduloiu: „Avem o cotă de o sută de litri pe lună de fiecare mașină. E absolut insuficientă!”

Ion Sănduloiu, șeful Salvamont Argeș, ne-a vorbit, joi, 1 august, de Ziua Națională a Salvamont, despre mulțumirile sale privind tehnica, echipamentul și dotările de care beneficiază acest serviciu montan al județului. Dl Sănduloiu a făcut referire și la o nemulțumire privind acticivitatea.

„O singură durere avem. Din punct de vedere al consumului de carburant, nu suntem considerați serviciu de urgență și încă avem o cotă, de o sută de litri pe lună de fiecare mașină. Care cotă este absolut insuficientă! Gândiți-vă că o mașină de-asta (Ford Raptor – n.r.) consumă 12-14 litri la sută (de kilometri – n.r.). Or, asta înseamnă că ne ajunge la vreo trei schimburi. Numai schimburi, la Cota 2000, nu mai vorbesc despre acțiuni” – ne-a spus șeful Salvamont Argeș.

Citește și Video. Salvamont Argeş – misiuni de urgenţă în Piatra Craiului şi Munţii Făgăraş

Citește și Turist britanic recuperat de salvamontiști după o cădere de 15 metri. Cum se simte

Citește și De noaptea minţii! Ion Sănduloiu: „Un întreprinzător a sunat la Salvamont să întrebe ce avize îi sunt necesare pentru un cuptor de pizza pe Moldoveanu”

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...