scris sâmbătă, 06.07.2024

EURO 2024. Franța a eliminat Portugalia la loviturile de departajare și merge în semifinale

Franța s-a calificat în semifinalele de la EURO 2024 după ce a învins Portugalia la loviturile de departajare cu 5-3. Scorul în timpul regulamentar a fost 0-0.

Prima repriză a avut un ritm bun, dar cele două echipe nu au avut ocazii mari de a marca. Lucrurile au stat diferit în partea secundă, când atât Portugalia, cât și Franța, au devenit mult mai periculoase. Bruno Fernandes a ratat o ocazie mare de gol în minutul 61, dar șutul său a fost respins. Cinci minute mai târziu, Kolo Muani a fost aproape de gol, cu un șut care a trecut puțin alături. Iar în minutul 70, Camavinga a șters bara cu un șut din unghi.

Meciul a ajuns în cele din urmă în prelungiri, unde Portugalia a fost echipa mai periculoasă, dar apoi s-a trecut la loviturile de departajare. Lusitanii au ratat primii prin Joao Felix, iar șutul trimis în bară de acesta s-a dovedit fatal pentru Portugalia. Astfel, Franța s-a calificat în semifinale cu doar 3 goluri marcate, niciunul din joc deschis (două autogoluri și un penalty), ceea ce reprezintă deja un record în istoria Euro. Echipa lui Didier Deschamps va juca împotriva Spaniei pe 9 iulie, la München.

Meciurile așteptate astăzi

Ziua de sâmbătă aduce fotbal de cea mai înaltă clasă la Euro. Anglia – Elveția și Olanda – Turcia sunt ultimele două meciuri din sferturi. Meciul dintre Anglia și Elveția se va juca pe Merkur Spiel-Arena din Düsseldorf, de la ora 19:00. Este confruntarea dintre echipa considerată favorită la câștigarea trofeului înainte de startul turneului și cea care a eliminat campioana en-titre, Italia, surclasând-o în optimi. Elveția încearcă să ajungă pentru prima dată în semifinalele unui turneu major. Pentru Anglia, care a atins o semifinală, o finală și un sfert de finală în ultimele trei turnee, acest lucru devine ceva obișnuit. Meciul dintre Olanda și Turcia se va juca pe Olympiastadion din Berlin, de la ora 22:00. Confruntarea aduce în prim-plan pe batavi, care sunt în plină ascensiune, și pe turci, care sunt gata să facă surpriza sferturilor. Niciuna dintre cele două echipe nu a mai ajuns atât de departe de la Euro 2008, când Olanda a pierdut în fața Rusiei în prelungiri, iar Turcia a învins Croația la penalty-uri pentru a ajunge în singura sa semifinală din competiție de până acum, potrivit aceleiași surse. Olandezii s-au calificat în optimile de finală ale Euro 2024 după ce au învins România cu 3-0 pe stadionul Allianz Arena, la 2 iulie.