scris sâmbătă, 08.06.2024

România s-a calificat în finala Campionatului European de minifotbal

Reprezentativa României s-a calificat, vineri, în finala Campionatului European de minifotbal, trecând în semifinale de Kazahstan, în urma loviturilor de departajare, transmite News.ro. Kazahii au condus cu 1-0 după prima repriză, dar Ungur a înscris golul egalizator şi s-a ajuns la loviturile de departajare. România a transformat de trei ori şi a primit un singur gol, învingând Kazahstanul, aşa cum a făcut-o şi în finala Campionatului Mondial.

România va întâlni în finală Serbia, sâmbătă, la Sarajevo. Tricolorii au câştigat, până acum, de şase ori trofeul continental la minifotbal – în 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 şi 2015.

A învins Kazahstan cu 3-1 la loviturile de departajare

Naționala de minifotbal a României și-a respectat statutul de favorită la competiția continentală organizată la Sarajevo. Campioana mondială a învins Kazahstan cu 3-1 la loviturile de departajare, după ce la finalul celor 50 de minute regulamentare scorul era 1-1.

Dias Yeginzhanov a deschis scorul pentru Kazahstan în minutul 17, egalarea venind după reușita lui Mircea Ungur din minutul 37. Vasile Pop a marcat de la 7 metri golul care a calificat România în ultimul act al competiției, după ce Ionuț Neacșa a parat șutul unui adversar. Adversara României din finală este Serbia, care nu a avut niciun fel de emoții cu Franța, pe care a învins-o cu 5-0 în semifinale. Meciul se joacă sâmbătă, 8 iunie, de la ora 21:45 a României.