Web Analytics
scris sâmbătă, 07.10.2023

7 Octombrie 1698: Înființarea bisericii greco-catolice. Sinodul de la Alba Iulia decide unirea Mitropoliei ortodoxe de Alba Iulia cu Biserica Catolică

În ziua de 7 octombrie 1698, Sinodul de la Alba Iulia decide unirea Mitropoliei ortodoxe de Alba Iulia cu Biserica Catolică.

Convocat de mitropolitul Atanasie Anghel  la  Alba Iulia, pentru a discuta cu preoții și cu protopopii chestiunea integrării religioase a românilor ardeleni sub autoritatea papei de la Roma,  sinodul condus de  mitropolitul Anghel a adoptat formularea:

Citește și:

„Noi, Vlădica, Protopopii și Popii Băsericii Românești dăm știre tuturor că de bună voia noastră ne unim cu Băserica Romei și ne mărturisim mădulările cestei Băserici Sânte a Romei.”

 Prin acest act a luat ființă Biserica Română  Unită cu Roma, sau Biserica greco-catolică, în Transilvania.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...