Web Analytics
scris luni, 04.09.2023

Misiunea pompierilor români în Franța s-a încheiat

Misiunea pompierilor români în Franța s-a încheiat la finalul săptămânii trecute, iar cei 60 de salvatori români, care în cea de-a doua jumătate a lunii august i-au sprijinit pe omologii francezi, au ajuns înapoi acasă.

Citește și: Încep înscrierile pentru „Toamna piteșteană”, ediția a XVII-a


Printre aceștia a fost și căpitanul Chircu Valentin, din cadrul ISU Argeș, care în data de 13 august a.c. a pornit spre Franța, pentru a-l înlocui pe un alt coleg, locotenent colonel Daniel Constantin, ce a fost în misiunea de pre-poziționare, începând cu data de 30 iulie a.c.

Citește și: Explozii Crevedia. Încă un rănit a murit


Începând cu data de 30 iulie 2023, Departamentul pentru Situații de Urgență din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, prin Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, a participat cu un modul național specializat de stins incendii de pădure la un program de pre-poziționare, organizat de Direcția Generală Protecție Civilă Europeană și Operațiuni de Ajutor Umanitar – DG ECHO, în vederea consolidării rezilienței autorităților franceze în gestionarea acestui tip de risc.
Foto: ISU Argeș

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...