Web Analytics
scris miercuri, 04.06.2014

Reabilitarea DN 73 s-ar putea încheia în octombrie

Preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Florin Tecău, preconizează că drumul care face legătura între Piteşti şi Braşov – DN 73 -, ar putea fi reabilitat în acest an însă nu mai devreme de luna octombrie deoarece, până la începerea turnării covorului asfaltic, există o perioadă de pregătire a lucrărilor. „În această perioadă trebuie să se ia măsuri de amplasare a utilităţilor de pe marginea drumului, respectiv gaze, alimentăre cu apă şi canalizare. Mai este o problemă cu podeţele plus ieşirile şi intrările în drumul naţional. Deocamdată, am făcut predarea amplasamentului şi constructorul a început lucrările la podul peste Dâmboviţa de la Dâmbovicioara, care este monument istoric şi vor să-l facă înainte de a se apuca să reabiliteze drumul. Acestea sunt primele etape şi apoi se începe turnarea covorului asfaltic. Eu mă gândesc ca undeva prin luna octombrie, drumul să fie reabilitat”, a declarat Florin Tecău, preşedintele CJ Argeş.
Ionuţ BURCEA

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...