Graţie demersului OAMGMAMR (Ordinul Asistenţilor Medicali Generalişti Moaşelor şi Asistenţilor Medicali din România) asistenţii medicali se pot pensiona la vârsta de 65 de ani. În urma apariţiei Legii nr. 53/2014, OAMGMAMR, prin adresa cu nr. 481/2014, s-a solicitat Ministerului Sănătății elaborarea unei Ordonanțe de Urgență prin care să se revină la posibilitatea pensionării asistenților medicali la vârsta de 65 de ani. În acest sens, în Monitorul Oficial nr. 359/15.05.2014 s-a publicat Ordonanța de urgență nr. 23/2014 pentru modificarea și completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății și pentru modificarea unor acte normative în domeniul sănătăţii”, se arată într-un comunicat al filialei argeşene conduse de Estera Ambruş. A.C.
Accident pe drumul expres Craiova-Pitești. Asistență medicală la fața locului
Un accident rutier a avut loc vineri, 26 iunie, pe drumul expres Craiova - Pitești (DEX 12), cu...



0 Comentarii