Web Analytics
scris vineri, 15.10.2021

Cetăţenii de Onoare de la Câmpulung vor planta copaci

Nici regulamentul de acordare a titlului de Cetățean de Onoare nu a scăpat din atenția primăriței, care a propus și i s-a aprobat modificarea acestuia. Și a fost grabă mare, în condițiile în care schimbările au fost supuse aprobării Consiliului Local într-o ședință organizată la doar o săptămână după ce avusese loc o întrunire ordinară.
Printre modificările aduse se află cea care prevede acordarea unei distincții separate, cea de Fiu sau Fiică a Câmpulungului, în cazul unor personalități care nu se încadrează în criteriile pentru Cetățean de Onoare.

Iar cei omagiați cu titlul cel mai important vor planta copaci, pe care se vor aplica plăcuțe cu numele lor.
Ultimul titlu de Cetățean de Onoare al Câpulungului i-a fost acordat în 2019 Mariei Chirtoacă, jurnalist şi scriitor, membru al Uniunii Scriitorilor din România. Tot atunci au primit diplome de excelență personalități precum antrenorul emerit de box Gheorghe Vlad și Sorin Burtea, de la TVR.
C.I.B.

Citește și PAID și Primăria Câmpulung Muscel, parteneriat pentru creșterea gradului de protecție a cetățenilor în fața dezastrelor naturale

 

 

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...