SPORT (26)

În cadrul etapei cu numărul 7, BCM U a trecut pe teren propriu de Poli Iași cu scorul de 78-68, reușind astfel al șaselea succes consecutiv. Scorul pe pe sferturi a fost: 23-19, 19-17, 16-19, 20-17.

Un joc controlat de la început până la final de BCM U, care a reușit să se impună la o diferență de 10 puncte și astfel să se mențină pe podiumul clasamentului.

BCM U Pitești rămâne pe locul II în Liga Națională de Baschet masculin, fiind la egalitate de puncte cu cei de la U BT Cluj-Napoca. În următoarea rundă, alb-violeții se vor depalasa la Târgu-Mureș pentru duelul cu BC Mureș. Meciul este programat a se desfășura sâmbăta viitoare, cu începere de la ora 19:30.

M.I.

Sâmbătă, 02 Decembrie 2017 15:44

CS Mioveni pierde la Afumați, scor 2-1

Scris de

CS Mioveni nu pare să treacă peste eșecul din Cupa României și pierde și meciul de campionat din deplasarea de la Afumați cu scorul de 2-1.

În minutul 23, se dictează penalty pentru Afumaţi, după un fault al lui Olariu asupra lui Buduroi. Dedu transformă şi îşi aduce echipa în avantaj. După pauză, în minutul 60, Ştefan Vasile majorează diferenţa în favoarea echipei sale, cu un şut la colţul scurt, după ce Dedu i-a aşezat mingea la marginea careului.

Golul elevilor lui Laurențiu Roșu a venit în minutul 71, când Andrei Neagoe reduce din diferenţă cu un gol spectaculos din lovitură liberă, de la 20 de metri!

M.I.

Nebunie de meci la Tg. Jiu! FC Argeș reușește performanța să câștige la un scor extraordinar, 5-1 în deplasarea de la Pandurii Tg. Jiu. Mai mult decât atât, alb-violeții au jucat mai bine de o repriză cu doi oameni în minus, după eliminările lui Stan și Costin.

Scorul partidei a fost deschis încă din primul minut, atunci când Nilă şutează de la 10 metri, iar balonul este deviat de Turda şi îl păcăleşte pe Popescu. Scorul devine 0-2, cinci minute mai târziu, când Grecu, scăpat singur spre poarta adversă, majorează avantajul echipei sale cu un şut pe lângă Popescu. Tot Nilă în minutul 33 reușește să aducă scorul la 0-3, cu un şut plasat din 14 metri.

În minutul 37, Stan primeşte cartonaş roşu pentru lovirea adversarului fără balon, iar Argeşul putea face 4-0 două minute mai târziu, dar Grecu, scăpat singur, trage defectuos. În minutul 43, Costin îl faultează din postura de ultim apărător, la 17 metri, pe Dodoi şi e eliminat. Piteştenii rămân în 9.

În minutul 55, deşi are doi jucători în minus pe teren, FC Argeş face 4-0, prin Năstăsie, care reia în plasă, din 8 metri, iar în minutul 67, scorul devine 0-5. Pe contraatac, Grecu înscrie cu un lob peste Popescu.

În minutul 88 a venit și golul de onoare pentru Pandurii, Dănăricu înscrie cu noroc, din 6 metri. Iniţial, balonul respins de portar, cu piciorul în bara laterală, se plimba pe linia porţii, dar depăşeşte ulterior spaţiul acesteia. Final: 1-5, iar Argeșul urcă pe locul 7.

M.I.

Suporterii care vor să vadă din tribună meciul din optimile Cupei României dintre CS Mioveni și Gaz Metan Mediaș, programat pe stadionul Orăşenesc din Mioveni, miercuri, 29 noiembrie, de la ora 17:30, vor achita 10 lei pentru un bilet ce le asigură locul în orice sector al arenei.

Biletele se vor pune în vânzare luni, 27 noiembrie, şi se vor găsi până miercuri, la ora meciului, la sediul clubului şi la stadion.

M.I.

Sâmbătă, 18 Noiembrie 2017 17:40

FC Argeș a câștigat cu Olimpia Satu Mare

Scris de

Sâmbătă, elevii pregătiți de Augustin Eduard și Paul Ciobanu au reușit să se impună pe teren propriu cu Olimpia Satu Mare, scor 2-1 și au acumulat 25 de puncte ceea ce îi plasează pe locul 9.

În minutul 52, Buhăescu combină cu Ionuţ Năstasie la marginea careului, iar acesta din urmă trimite în plasă cu un şut violent la vinclu.

Opt minute mai târziu, Alin Popa îl învinge pe Muntean cu un şut plasat din interiorul careului și scorul pe tabelă era 2-0.

A venit și minutul 75, atunci când Robert Villand e pe fază la mingea revenită în teren după ce a lovit transversala, în urma unei execuţii splendide din lovitură liberă a lui Brata şi înscrie cu capul din apropiere.

M.I.

Liber de contract după ce în vară s-a despărţit de UTA Arad, Laurenţiu Roşu este noul antrenor principal al celor de la CS Mioveni. Revenit din Spania, acolo unde este domiciliat, Laurențiu Roșu a condus deja primul antrenament al echipei CS Mioveni.

Conducerea clubului argeşean a ajuns la un acord cu fostul antrenor al UTA-ei după ce Eugen Neagoe a refuzat oferta şi a mers în Liga 1 la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Roşu a semnat pe un an şi jumătate cu gruparea din Mioveni şi are ca obiectiv pentru sezonul următor promovarea.

Laurenţiu Roşu a condus-o ultima dată pe UTA, echipă pe care a clasat-o pe locul 3 în sezonul trecut al Ligii 2, a dus-o până la barajul de promovare, dar unde a cedat în faţa prim-divizionarei ACS Poli, ca apoi să nu i se mai prelungească înţelegerea.

Cariera de antrenor şi-a început-o în anul 2010, la FC Vaslui, unde l-a secondat pe spaniolul Juan Lopez Caro. Între 2012 şi 2014 a activat la Petrolul Ploieşti, parte din staff-urile lui Cosmin Contra şi Răzvan Lucescu, iar în sezonul 2014-2015 a fost antrenor secund al lui Costel Gâlcă la FCSB, unde a câştigat campionatul, Cupa şi Supercupa.

Roşu nu va colabora şi la Mioveni cu spaniolul Francisco Ignacio Martinez Cabrera, alături de care a lucrat la UTA sau Petrolul. În schimb va colabora cu un alt spaniol, Felipe Franco, preparator fizic (foto alături de Laurențiu Roșu).

M.I.

Concurând recent la Cupa ”Best Print” la tenis de câmp, competiție organizată în Ploiești de Federația Română de profil, sportiva Flavia Ogrezeanu a obținut primul loc la categoria 10 ani - dublu mixt (a jucat alături de Yannik Alexandrescu din București).

Robert Bînă, antrenorul secţiei de tenis de la CS Dacia Mioveni 2012, se declară mulţumit de evoluţia elevei sale şi le mulţumeşte autorităților locale și conducerii clubului pentru suport și implicare.

M.I.

În perioada 16-19 noiembrie 2017, în Cehia, va avea loc Campionatul European de Karate Shotokan WSF, la care participă peste 600 de sportivi din 16 ţări.

Din lotul coordonat de antrenorul sensei Ene Sebastian (foto) fac parte trei sportivi de la CS Dacia Mioveni 2012 și anume Radu Ionescu, Laurenţiu Catrinescu şi David Dumitra. Conducerea clubului le este alături şi le urează mult succes!

M.I.

Luni, 06 Noiembrie 2017 12:54

BCM U Piteşti, a patra victorie consecutivă

Scris de

După victoria obținută în fața Craiovei, BCM U FC Argeș Pitești a disputat un nou joc în cadrul ediției 2017-2018 a Ligii Naționale de Baschet masculin.

Argeșeni au trecut de BC CSU Sibiu cu scorul de 79-78, după un meci interzis cardiacilor. Andriy Agafonov a transformat, în ultima secundă, două aruncări libere iar astfel BCM U a obținut a patra victorie consecutivă.

În următoarea partidă, ultima înaintea pauzei cauzată de meciurile echipelor naționale, BCM U va juca pe terenul celor de la Dinamo București. Meciul este programat a se desfășura luni, 13 noiembrie, cu începere de la ora 20:00.